Léčíme podle nejnovějších poznatků v medicíně
Informovaný a zodpovědný majitel = spokojené zvíře
Pracujeme v moderní ordinaci
Důraz klademe na individuální a citlivý přístup k pacientům
Bronchoskopie
Najdete nás v Žižkově ulici ve Svítkově (Pardubice)
Nabízíme prostornou a příjemnou čekárnu
Najdete nás v Žižkově ulici ve Svítkově (Pardubice)
Důraz klademe na individuální a citlivý přístup k pacientům
Kanylace
RTG snímek dutiny břišní psa - přítomna gumová hračka 3x2cm
Dárkový poukaz na veterinární služby a prodej
Tento víkend 8.2.2025–9.2.2025 slouží:
MVDr. Petr Drahotský
Ordinační doba:
pondělí až pátek: |
8–12 h a 14–19 h |
sobota a svátky: | 9–12 h |
neděle: | 17–20 h |
Poslední pacient může být přijat 30minut před koncem ordinační doby.
V sobotu, neděli a o svátcích jsou ordinační hodiny určeny pro neodkladné případy a je účtován příplatek 300 Kč.
Při ošetření mimo ordinační dobu může být účtován příplatek 1000Kč.
Veterinární klinika VETOPET s.r.o.
Žižkova 871, Svítkov, 530 06 Pardubice
Recepce: +420 776 260 110
Příjímáme platební karty.
Falešná březost u fen
Pseudogravidita neboli falešná březost je stav, kdy nebřezí samice vykazují chování připomínající březost, v některých případech dokonce imitují porod. Nejedná se o onemocnění, nýbrž pouze o abnormální reakci na změnu hladin hormonů v těle. Jako příčina se předpokládá pozůstatek po smečkovém chování, který feny zdědily po svých divokých předcích. Feny měli synchronizovaný pohlavní cyklus, který zajišťoval, že v případě že jedna z matek krátce po porodu uhynula, mohla jiná, nebřezí fena, převzít její roli a štěňata odkojit.
Klinické projevy, které u pseudogravidity pozorujeme, má na svědomí hormon prolaktin, který se uvolňuje z předního laloku hypofýzy nacházejícím se v mozku. Tento hormon spouští sekreci mléka, způsobuje hyperplazii (zvětšení) mléčné žlázy a je zodpovědný za mateřské chování. Příznaky pozorujeme nejčastěji u fen 2 – 8 týdnů po hárání.
Klinické příznaky
Mezi typické příznaky patří zvětšení mléčné žlázy, sekrece mléka především z kaudálních (zadních) struků a změna chování. Feny bývají více mazlivé, vyžadují pozornost majitele, připravují si místo pro porod, nosí si hračky do pelechu, jsou unavenější a celkově pomalejší, odmítají delší procházky a neposlouchají na povely majitelů.
Diagnostika
Pokud se tyto projevy u fenky objeví je vhodné navštívit veterináře, který provede celkové klinické vyšetření, případně i ultrasonografické vyšetření, aby vyloučil zánět dělohy nebo skutečnou graviditu. Komplikací falešné březosti může být mastitida, neboli zánět mléčné žlázy. Ten obvykle doprovází i celkové příznaky onemocnění jako je apatie a nechutenství. Mléčná žláza je bolestivá, zarudlá, teplá. Tento stav je pak nutné řešit celkovým podáváním antibiotik.
Terapie
Pokud jsou projevy falešné březosti slabé, obvykle postačí chovatelská opatření, které musí majitelé dodržovat a příznaky do pár dní odezní sami bez nutnosti podávání léků.
Mezi hlavní zásady patří:
- odebrat fence pelech, kde si staví nové „hnízdo“
- odebrat veškeré hračky
- snížit přísun potravy
- zvýšit frekvenci i délku procházek
- zaměstnávat fenku povely
- s opatrností chladit mléčnou žlázu (!!pozor!! v oblasti zadních struků se nachází močový měchýř, proto chladit pouze krátkou dobu!!)
V případě výraznějších projevů, kdy tato opatření nejsou dostatečná, zahájí veterinář léčbu antiprolaktiny – léky ke snížení hladiny prolaktinu v krvi. Současně je vhodná lokální terapie otoku mléčné žlázy. K tomu jsou určeny masti s resorpčním účinkem.
Je velmi pravděpodobné, že pokud se u feny pseudogravidita jednou objevila, bude se stav po příštím hárání znovu opakovat. V tom případě je nejvhodnějším a učinným řešením kastrace.
MVDr.Zuzana Vyšná