Přehřátí neboli hypertermie



Přehřátí neboli hypertermie

zpět 07.03.2025

V období léta se bohužel čím dál častěji setkáváme s akutní hypertermií, neboli přehřátím. Nejvíce jsou obvykle zasažena brachycefalická plemena (francouzský buldoček, mops apod.), ale může se týkat v podstatě jakéhokoliv zvířátka.

Jak k přehřátí dochází a proč je tak nebezpečné?

Nejde jen o situace, kdy pejska necháte v autě bez klimatizace. Často stačí zvýšené venkovní teploty za slunečných dní případně i spojené se zátěží organismu. Neplatí však, že by zvíře v klidu ve stínu během horkých dní bylo mimo jakékoliv nebezpečí – u pejsků se „zkráceným nosem“ jsou nároky na dýchání mnohem vyšší a tím rychleji se u nich přehřátí může projevit.

Za normální se u pejsků i kočiček považuje teplota do 39°C. Nebezpečné jsou pak teploty nad 40°C, ale často se bohužel setkáváme i s teplotami nad 42°C – tyto stavy jsou ve většině případů už natolik závažné, že může dojít až k nevratným změnám.

V první fázi nastupuje dehydratace a šok, které se při rychlém zásahu veterináře dají ještě vcelku dobře ošetřit. Postupně však může dojít až k akutnímu selhání ledvin, rozpadu červených krvinek, edému (otoku) mozku i selhání celkového oběhu.

Jak můžete přehřátí poznat?

Mezi nejčastější příznaky patří:

  • zrychlené dýchání a tep
  • tmavě červené, v horších případech až nafialovělé sliznice a jazyk
  • slabost končetin, nejistá chůze
  • poloha vleže až na boku
  • zvracení – i s krví
  • svalové třesy
  • celkový kolaps

Jak nejlépe zasáhnout?

Nejdůležitější je nejprve zamezit dalšímu přehřívání – přesunout se z rizikových míst, a následně začít organismus chladit. Chlaďte postupně, nepolévejte vodou ani přímo nechlaďte ledem – došlo by k prohloubení šoku. Můžete chladit přes ručník nebo přiložit samotný navlhčený ručník. Následovat by měla kontrola u veterináře z důvodu výše uvedených rizik.

Doufám, že uvedené rady nebudete sami akutně potřebovat, je ale dobré mít na paměti všechna rizika, kterým můžete snadno předejít a užít si tak zbývající teplé dny i s Vašimi mazlíčky.

MVDr.Dominika Zemánková